Blog

12
20
KĄCIK ZABAW W POKOJU DZIECIĘCYM

Własny pokój jest dla dziecka niczym jego małe królestwo, w którym są jego zabawki i panują jego zasady. Dorośli pragną aby w pokoju znalazło się miejsce na wszystkie ważne aktywności dziecka, a mianowicie sen, naukę oraz zabawę. Często pokoje naszych pociech są na tyle małe, że zaprojektowanie w nich pełnowartościowego placu zabaw jest niestety niemożliwe. Możemy jednakże sprytnymi sposobami spróbować wygospodarować chociaż niewielkie przestrzenie, w których dziecko będzie mogła ponieść fantastyczna zabawa. Zatem zaczynamy!

Z czasów dzieciństwa pamiętam jak z bratem robiliśmy naszą kryjówkę ze stołu jadalnego przykrytego kocami. Pod stołem mieliśmy nasze przysmaki, picie oraz zabawki. Zza rozsuniętych koców oglądaliśmy w telewizji Robin Hooda. Teraz dzieci mogą mieć taką swoją osobistą kryjówkę w pokoju, nie doprowadzając salonu czy jadalni do rozpadu, pamiętam minę mamy jak widziała salon po skończeniu naszej zabawy.... No cóż, wtedy nie było tipi!
Własny pokój jest dla dziecka niczym jego małe królestwo, w którym są jego zabawki i panują jego zasady.

Niczym mały Indianin! Tipi składa się zaledwie z kilku kijków, sznura i kawałka płótna, pomyśleć by można co w nim takiego wyjątkowego, a jednak zjednał sobie dzieci na całym świecie. Mały namiot indiański jest idealnym miejscem do zabawy zarówno w domu jak i na zewnątrz. W ograniczonej przestrzeni dziecko tworzy swój własny świat jakże odmienny od świata dorosłych. Warto zadbać o dodatki do namiotu w postaci miękkiej podłogi, koca oraz poduszek, które nadadzą wnętrzu przytulnego klimatu. Tipi występują w najróżniejszych kolorach i kilku kształtach. Warto także dodać że posiadając chociaż trochę umiejętności oraz motywacji można tipi wykonać samemu posiłkujac się filami oraz poradnikami DIY jak np. http://www.antywieszak.pl/jak-zrobic-tipi/

 

    

 

    

 

Tipi versus baldachim! Tak jak w przypadku tipi baldachim jest wykonany z materiału oraz elementu konstrukcyjnego. Może nim być okrągły lub prosty reling, a nawet zwykły drążek na zasłonki! czy hula hop, w zależności jaki ostateczny kształt naszej kryjówki chcemy osiągnąć. Oczywiście różnego rodzaju baldachimy możemy znaleźć już gotowe we wszelkich sklepach internetowych z produktami dla dzieci. Jednakże czemu nie spróbować wykonać go własnoręcznie. Załączamy różne inspiracje oraz film, który mamy nadzieję że zmotywuje Was do wspólnego wykonania baldachimu. W zaledwie 15min, przy wykorzystaniu najprostszych materiałów oraz elementów dekoracyjnych można wykonać kącik marzeń! https://www.youtube.com/watch?v=fnNhgGAHvWE

 

    

 

   

 

   

 

   

 

A może prosty namiot? Przypominający kryjówkę wykonaną zazwyczaj z koca i linki. Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze.

 

   

 

Mamo popatrz jak jestem wysoko! Ścianka wspinaczkowa jest jednym ze świetnych rozwiązań na ścianę na którą nie mamy pomysłu. Wystarczy umieścić kilka uchwytów wspinaczkowych na wzór ścianek wspinaczkowych dostępnych na placach zabaw. Oczywiście należy pamiętać o bezpieczeństwie dzieci podczas zabawy. Uchwyty muszą być dobrze przymocowane do solidnej powierzchni. Dla większego bezpieczeństwa możemy położyć pod ścianką materac lub stos poduszek, które mogą stanowić dodatkowy element dekoracyjny pokoju.

 

   

 

   

 

A może coś bardziej przyziemnego? Wolną ścianę można pomalować farbą kredową, a możliwości zabawy kredą u dzieci na mają granic. Na takiej ścianie można stworzyć dowolny świat, wybudować zamek, dom czy znaleźć się na łące. Dzieci rozbudzają dzięki takiej zabawie swoją wyobraźnię, ale także ćwiczą umiejętności plastyczne. W zależności o wielkości przestrzeni pomalowanej farbą, powiększamy lub ograniczamy przestrzeń do zabawy.

 

   

 

   

 

Domek lub zamek w pokoju, czemu nie! Może być drewniany, materiałowy czy tekturowy. W większości składane, także nie muszą na stałe zajmować w pokoju wolnej przestrzeni. Tak jak w przypadku tipi wykreowane wnętrze staje się odrębnym światem, w którym można wcielać się w nowe role. Zabaw w kuchnię w domku? Czemu nie! A może chcesz zostać księżniczką w zamku? Wszystko jest możliwe.

 

   

 

   

 

   

 

Źródło zdjęć: https://pl.pinterest.com