Blog

01
06
FUNKCJONALNY POKÓJ DZIECKA NA PODDASZU

Zaprojektowanie funkcjonalnego pokoju na poddaszu wykorzystując maksymalnie potencjał pomieszczenia wymaga szczegółowego przeanalizowania układu przestrzeni. Trzeba określić zakres funkcji jakie w pokoju miałyby się znaleźć jak np. strefa spania, nauki, zabawy czy garderoba. Wiadomo, że każda funkcja wymaga mniejszego bądź większego doświetlenia, także należy wziąć pod uwagę rozmieszczenie okien.

W zależności od konkretnego przypadku możemy wyróżnić kilka głównych zasad rozmieszczania funkcji w pomieszczeniu. Największy natomiast wpływ na rozmieszczenie elementów wyposażenia w pokoju ma wysokość całkowita pomieszczenia oraz wysokość ścianki kolankowej, gdyż ona wpływa najbardziej na możliwość zagospodarowania przestrzeni w skosie.
Pokój dziecka na poddaszu wymaga zastosowania nietypowych rozwiązań dla standardowych przestrzeni aby wykorzystać maksymalnie miejsce. Skosy nie stanowią problemu w aranżacji, a wręcz stanowią fantastyczne miejsce na wyjątkowe rozwiązania!

Najbardziej doświetloną przestrzenią musi być kącik do nauki, jeżeli jest taka możliwość warto umieścić biurko pod oknem dachowym aby docierało do niego naturalne światło, najbardziej pożądane do pracy przy biurku. Jeżeli pomiędzy ścianą kolankową a biurkiem pozostaje nam wolna przestrzeń (ze względu na zbyt niską ścianę kolankową), możemy wykorzystać ją na szafki zamknięte lub otwarte, które także mogą być zintegrowane wraz z biurkiem.

 

   

 

  

 

A co z garderobą? Może być ciężko postawić pełnowymiarową szafę pod skosem... Zalecamy zamówić szafę u stolarza zaprojektowaną pod konkretną przestrzeń. Szafa w zależności od wielkości pomieszczenia może zająć nawet całą ścianę przylegając bokiem do skosu lub skosów jeżeli stałaby w szczycie dachu. W zależności od wysokości ścianki kolankowej możemy także zaprojektować część szafek z półkami oraz szufladami w skosie.

 

   

 

   

 

   

 

   

 

Kącik do spania możemy umieścić w skosie, bądź na ścianie szczytowej. Pamiętajcie jednakże o zachowaniu odpowiedniej wysokości w przestrzeni wstawania z łóżka, aby nie narażać dziecka na nabicie niepotrzebnego guza.

 

   

 

   

 

   

 

Przestrzeń do zabawy można zaprojektować w większości wolnych przestrzeni, od wolnego skosu pod wolną ścianę czy narożnik. Polecamy artykuł KĄCIK ZABAW W POKOJU DZIECIĘCYM http://piccolointeriors.com.pl/pl/czytaj_blog/kacik-zabaw-w-pokoju-dzieciecym.html, w którym dowiecie się jak z pomysłem w prosty sposób zaaranżować wyjątkową przestrzeń do zabawy, w zależności jak dużą przestrzenią dysponujemy.

 

   

 

   

 

W projektowaniu pokoju dziecięcego pod skosem warto pod względem aranżacji wykorzystać widoczną konstrukcję drewnianą, która może stanowić wartościowy element dekoracyjny. Widoczne krokwie, drewniane słupy, nie zakrywajcie ich! Odnowienie konstrukcji nie stanowi większego problemu technicznego, a nadaje wyjątkowości pomieszczeniu. Wprowadzanie w poddasze prowizorycznej konstrukcji wymaga wysiłku aby była wiarygodna, także korzystajcie jeżeli macie taką możliwość.

 

   

 

   

 

Życie na poddaszu wymaga zastosowania nietypowych rozwiązań dla standardowych przestrzeni, aby wykorzystać maksymalnie miejsce. Skosy nie stanowią problemu w aranżacji, a wręcz stanowią fantastyczne miejsce na wyjątkowe rozwiązania!

 

Źródło zdjęć: https://pl.pinterest.com